Sæson 2021-22

Alle koncerter fandt sted i Odense Valgmenighed, Dronningensgade 1, 5000 Odense.

Onsdag den 8. september kl. 19.30
Medvirkende
Jószef Rácz, violin og Jószef Balog, klaver
Program
Program
György Kurtág: “Tre Pezzi”
Beethoven: Sonate nr. 5 i F-dur op. 24, “Forårssonaten”
Per Dybro Sørensen: “Conversation in Spring”
Carl Nielsen: Sonate nr. 2 op. 35
Béla Bartók: Sonate nr. 2


Søndag den 19. september kl. 15.00
Medvirkende
Alena Walentin, fløjte og Berit Johansen Tange, klaver
Program
Joachim Andersen: “Fantaisie nationale” op. 59 nr. 1 “Danois”
Joachim Andersen: “Au bord de la mer” op. 9
Joachim Andersen: “L’Hirondelle”, Valse caprice op. 44
Joachim Andersen: “Fantaisie nationale” op. 59 nr. 4 “Suedois”
Mario Pilati: Sonate for fløjte og klaver
Mel Bonis: Sonate for fløjte og klaver
Franz Schubert: Introduktion og variationer over “Trock’ne Blumen”


Søndag den 24. oktober kl. 15.00
Medvirkende
Emil Gryesten, klaver
Program
Joseph Haydn: Sonate i Es-dur, Hob. 49
Franz Liszt: ”Remeniscences de Norma” (“Norma-fantasi”)
Franz Liszt: “Les cloches de Genève”
Modest Musorgskij: ”Udstillingsbilleder”


Søndag den 21. november kl. 15.00
Medvirkende
Den Danske Strygekvartet
Rune Tonsgaard Sørensen og Frederik Øland, violiner
Asbjørn Nørgaard, bratsch
Fredrik Sjölin, cello
Program
Henry Purcell: Chaconne
W.A. Mozart: Strygekvartet i Es-dur KV 428
Franz Schubert: Strygekvartet i G-dur D. 887 (Op. posth. 161)


Søndag den 30. januar kl. 15.00
Medvirkende
Novo Quartet
Kaya Kato Møller, violin
Nikolai Vasili Nedergaard, violin
Daniel Śledziński , bratsch
Signe Ebstrup Bitsch, cello
Program
Joseph Haydn: Strygekvartet i Es-dur op. 33 nr. 2 “The Joke”
Dmitrij Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 9 i Es-dur op. 117
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Strygekvartet nr. 2 i a-mol op. 13


Onsdag den 9. marts kl. 17.00
Medvirkende
Messingkvintetten 5ininum
Sofie Brems Sørensen, trompet
Michelle Rakers, trompet
Susanne Skov, Horn
Mette Krüger, trombone
Pernilla Nilsson Brown, tuba
Program
Madeline A. Lee ‘Grip It and Rip It’
Lauren Bernofsky Suite for Brass Quintet
Lauren Bernofsky Passacaglia
H.C. Lumbye Amelie Vals
Caroline Recke-Madsen (født Lumbye) Fire Sange
Libby Larsen Brazen: Ouverture
John Philip Sousa The Fairest of the Fair

Efter koncerten afholdtes Kammermsik Odenses ordinære generalforsamling.


Søndag den 10. april kl. 15.00
Modern Tango Quintet
Andreas Borregaard, akkordeon
Teresa la Cour, violin
Anne Holm-Nielsen, klaver
Mikkel Sørensen, guitar
Jesper Egelund, kontrabas
Program
Astor Piazzolla: Libertango og Romance del Diablo
Eblis Alvarez: Tango “Yo nunca he estado en Buenos Aires”. Fra ”2 tangos para el hombre sin ojo” (2006)
Nicolai Worsaae: GATE
Astor Piazzolla: Milonga del Angel, La Muerte del Angel og Ressurreccion del Angel
Astor Piazzolla: Michelangelo ’70, Soledad
Igor Stravinskij: Tango
Kalevi Aho: Kolme Tangoa
Astor Piazzolla: Concierto para Quinteto


Søndag den 8. maj kl. 15.00
Medvirkende
Randers Kammerorkester:
Marianne Leth, fløjte
Jette Kristensen, obo
Bue Skov Thomassen, klarinet
Søs F. Kjeldgaard, fagot
Stephen Craigen, horn
Clara Richter-Bæk, violin
Nicolas Sublet, violin
Bjarne Stange Nielsen, violin
Olga Goija, bratsch
Esben Kjær, bratsch
Janne Fredens, cello
Carl-Oscar Østerlind, cello
Ole Ulvedal, kontrabas
Program
Samuel Barber: “Summer Music” for blæserkvintet
Niels Viggo Bentzon: “Duo Concertante” for violin og kontrabas
Luciano Berio: “Opus Number Zoo”
Johannes Brahms: Strygesekstet nr. i B-dur op. 18